Rejestracja / Logowanie »
Prowadź osobisty dzienniczek treningowy. Dodawaj aktywności, oglądaj statystyki, poprawiaj życiówki! Odszukaj znajomych, dołącz do naszej społeczności!

Plan treningowy - 10 km dla początkujących - 4 treningi w tygodniu

Sport: Bieganie

Poziom trudności: Początkujący

Dedykowany dystans: 10km 000m

Tygodni: 14

Cel: Wystartować i ukończyć wyścig na 10 km

Warunki wstępne:
To jest plan dla tych, którzy maja problem z utrzymaniem ciągłego biegu przez okres dłuższy niż 20 minut. Wymagane jest jednak, abyś biegaczu już w momencie jego rozpoczęcia był w stanie biec, truchtać przez 15-20 minut. Jeśli nie jesteś jeszcze w stanie tego zrobić wybierz na przykład Plan 10-cio tygodniowy.

Pierwsze tygodnie to bieganie tylko na czas, dystans nie jest ważny. Potem stopniowo wplatane są treningi oparte na określonym dystansie, abyś mógł monitorować postępy. Określone w planie czasy lub dystanse – są to czasy lub dystanse treningu zasadniczego, nie obejmującego rozgrzewki i rozciągania. Optymalnie powinien być to bieg ciągły, ale jeśli czujesz, że wymaga tego Twój organizm to zwolnij i przejdź w marsz.

Intensywność:
Intensywność wszystkich biegów powinna być stosunkowo niska.

Jeśli używasz pulsometru powinno być to do poziomu 75% tętna maksymalnego. Jeśli nie używasz – powinna być to intensywność „konwersacyjna”, czyli taka, która pozwala Ci rozmawiać w trakcie biegu.

Każdy trening poprzedź lekką rozgrzewką – może być to szybki marsz przeplatany skłonami, wymachami, krążeniami (patrz link). Na zakończenie każdego treningu – poświęć 10 minut na delikatne rozciąganie.

Cel główny to wystartować w wyścigu na 10 km.

Wystartować, czyli nie tylko przebiec 10 km (co stanie się kilka razy w trakcie treningu), ale przebiec możliwie najszybciej.

Treningi oparte na dystansie powinny być wykonywane na jakiejś zmierzonej trasie. Oznaczonej przez kogoś lub zmierzonej rowerem, ewentualnie na stadionie.

Nie ścigaj się ze sobą na treningach – Twoim celem jest wyścig w ostatnim dniu ostatniego tygodnia. Jeśli jest to dla Ciebie program zbyt łatwy – wybierz inny, odpowiadający twemu poziomowi.

"P - przebieżki, odcinki biegane żwawo ale nie bardzo szybko, ładnie, technicznie - 20-30 sekudn każdy lub 60-90 kroków (w zależności od nastroju)"

Ten plan nie został jeszcze aktywowany przez Ciebie.

Ładowanie danych...